Uchwała Sejmu RP z dnia 25 lipca 2008

Uchwała Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 25 lipca 2008 r., w sprawie uczczenia pamięci funkcjonariuszy Policji Państwowej II RP.

Sejm Rzeczypospolitej wyraża szacunek i uznanie dla Policji Państwowej II RP. Jednocześnie Sejm uznaje dekret PKWN z dnia 15 sierpnia 1944 roku o rozwiązaniu Policji Państwowej| II RP za krzywdzący i niesprawiedliwy.

Przypominamy, że polscy policjanci wzięci we wrześniu 1939 roku do niewoli sowieckiej, wiosną 1940 roku zostali zamordowani przez NKWD w Twerze i potajemnie pogrzebani w bezimiennych masowych grobach, między innymi w Miednoje.

Wielu policjantów współpracowałoz ruchem oporu i oddało życie za Polskę. Los

kilku tysięcy funkcjonariuszy jest nadal nieznany. Chlubna działalność Policji Państwowej II RP i służba w interesie publicznym były źródłem powszechnego

szacunku i przyczyniły się do umocnienia naszego państwa. Sejm RP stoi na stanowisku, że w imię prawdy historycznej konieczne jest przypomnienie tego

fragmentu dziejów Polski i podkreślenie zasług Policji Państwowej II RP położonych w dziele budowy i obrony Rzeczypospolitej.

 

Marszałek Sejmu: B. Komorowski

  • DEKRET PKWN Z 15 SIERPNIA 1944 ROKU
A
A+
A++
Wstecz
Drukuj
PDF
Powiadom znajomego
Ocena: 0/5 (0)

Data publikacji 03.08.2017